Filtracja oczka wodnego – dlaczego jest taka ważna?

Oczka wodne możemy dostrzec w coraz większej ilości posesji. Stanowi ono doskonałą ozdobę dla naszych ogródków, dodając im nowy wymiar naturalności. Jednak często są one zaniedbane i wręcz odstraszają. Dlaczego więc filtracja oczka wodnego jest taka ważna? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, najpierw musimy zadać sobie jeszcze jedno – W jakim celu stawiamy oczka…

Oczka wodne możemy dostrzec w coraz większej ilości posesji. Stanowi ono doskonałą ozdobę dla naszych ogródków, dodając im nowy wymiar naturalności. Jednak często są one zaniedbane i wręcz odstraszają. Dlaczego więc filtracja oczka wodnego jest taka ważna? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, najpierw musimy zadać sobie jeszcze jedno – W jakim celu stawiamy oczka wodne? Przede wszystkim dlatego, żeby móc obserwować życie toczące się w wodzie w oczku. Również w celu wywarcia pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. Aby te zamiary realizować musimy zadbać o to, by były czyste i przefiltrowane. W innym przypadku zaprzeczają swojemu celowi.

Co, gdy zaniedbujemy oczko?

Wszyscy musimy pamiętać o tym, że zaniedbanie, niefiltrowane oczko wodne właściwie zaprzecza swojej funkcji – będąc brudnym, nieprzejrzystym oraz co ważne bardzo często wydzielającym nieprzyjemne zapachy, które odpychają wręcz od posesji.

 

Przy decyzji o inwestycji w tego typu zbiornik wodny ważną rolę odgrywają właściwości aranżacyjne ogrodu, objawiające się w jego bardziej naturalnym wyglądzie. Gdy będziemy mieć do czynienia z nieprzefiltrowanym oczkiem to owa cecha zostanie zatracona.
Musimy też pamiętać o znacznym wpływie oczek wodnych na środowisko naturalne – kiedy jest czyste daje dzikim zwierzętom wręcz rajskie warunki. Ponadto, dzięki nim możemy pozwolić sobie na hodowlę ryb. Warto też wspomnieć o tym, że w tej sposób możemy zadbać o poprawę jakości mikroklimatu w okolicy. Wszystkie te możliwości zostaną zaprzepaszczone z powodu pozostawienia niezadbanego oczka wodnego.

Coraz więcej mówi się o problemie spadku ilości wody w obiegu w Europie. Zwłaszcza w Polsce staje się ona wręcz towarem deficytowym. Dzięki oczkom wodnym możemy utrzymać większą ilość wody w obiegu. Lecz i w tym wypadku kluczowe jest filtrowanie, bowiem w innym wypadku ta woda będzie niemal bezużyteczna. Utrzymanie przefiltrowanego oczka wodnego stanowi konieczność z jeszcze jednego względu – czysta woda pozytywnie wpływa na większe możliwości uprawy roślin ozdobnych. Nie dość, że w większym stopniu zadbamy o bioróżnorodność, to uczynimy nasze ogródki jeszcze bardziej przykuwającymi wzrok.

Weź sprawy w swoje ręce

Oczko wodne to doskonała szansa na to, żeby zadbać o środowisko naturalne, samemu przy tym czerpiąc profity. Jeśli chcemy mieć doskonałą ozdobę i urozmaicenie naszych ogródków musimy dbać o to, żeby nie stało się ono ciężarem i powodem do wstydu.

Podobne posty