Filtracja oczka wodnego

Wyświetlanie wszystkich wyników: 17

Filtrowanie wody w Twoim oczku wodnym

Oczko wodne to marzenie wielu z nas. To dopełnienie pięknego, zadbanego ogrodu, który potrafi wywrzeć duże wrażenie. Otoczony roślinnością i zwierzętami wodnymi, zdecydydanie nada uroku naszej przestrzeni. By zrealizować taki pomysł, należy zaplanować to w rozsądny sposób. Przede wszystkim, kluczowe jest wyznaczenie przestrzeni, na której znajduje się oczko wodne. Następnym krokiem jest wyposażenie oczka, warto zacząć od doboru folii. Zalecamy aby była to folia PCV lub EPDM, to najtrwalsze materiały, dzięki czemu będą służyć na długie lata. Kolejnym ważnym elementem będzie filtr do oczka wodnego. By mogło cieszyć się estetyką przez cały rok, należy zadbać również o pompę filtracyjną i lampy UV.

Typy filtrów do oczka wodnego

Filtr ciśnieniowy umieszcza się pod ziemią, jest zakopany tuż obok oczka wodnego. Jego wlot i wylot położone są pod pokrywą. Za pomocą ciśnienia woda w filtrze do oczka wodnego przemieszcza się. Tego typu rozwiązania stosuje się gdy zachodzi konieczność zasilenia kaskady lub strumienia. W znacznej części konstrukcji działających w zbliżony sposób, woda wypompowywana jest na około 1 metr w górę. Ciśnieniowy filtr do oczka wodnego to urządzenie przeznaczone do średnich i małych zbiorników wodnych.

Filtr przepływowy funkcjonuje za sprawą grawitacji ziemskiej. Do komory filtra do oczka wodnego pompowana jest woda. Następnie przepływa ona przez część filtrującą i ulega oczyszczeniu, by wpłynąć do oczka wodnego. Biorąc pod uwagę mechanizmy działania grawitacji, najlepszym i najwydajniejszym sposobem na sprawne działanie filtra do oczka wodnego, jest ulokowanie go powyżej tafli wody, tuż obok zbiornika wodnego. Przepływowy filtr do oczka wodnego, w zależności od umieszczonego w nim wkładu może pełnić funkcję całego systemu filtracji. Może być również wyłącznie biologicznym filtrem do oczka wodnego. Z reguły takie rozwiązanie stosuje się w średniej i dużej wielkości stawach. Przepływowe filtry do oczka wodnego to przydatna alternatywa w przypadku hodowli karpi Koi, które wymagają bardzo dużej czystości wody do życia. Budowa oczka wodnego to na pozór prosta sprawa, jednak zagłębiając się w ten temat bardzo szybko zauważyć można, że to niesłuszny wniosek. Kwestia wyboru odpowiedniego filtra do oczka wodnego, istotnie wpływa na funkcjonowanie stawu. Wybór jest ogromny, co może doprowadzić do zagubienia i problemu z podjęciem decyzji. W takiej sytuacji warto zaczerpnąć porady specjalisty. Dzięki rozważnemu podejściu i przeanalizowaniu potrzeb, oczko wodne może działać poprawnie przez bardzo długi czas.