Kościuszkowców 14A, 41-200 Sosnowiec
510158141
izomar@uszczelnianie.com.pl

Budowa oczka wodnego

 

Folia do oczka wodnego PCV – to najczęściej wybierany sposób do budowy oczka wodnego. Sposób ten jest stosunkowo prosty i nie powinien stwarzać większych problemów a odpowiednia folia będzie nam służyła przez wiele lat. Niezmiernie istotnym punktem jest odpowiedni dobór folii. Poniżej przedstawiamy Państwu kilka cennych wskazówek, aby budowa oczka wodnego nie sprawiała problemów, a samo oczko cieszyło nas przez długie lata.

 

Która folia do oczka wodnego?

 

Każdy kto zdecyduje się na budowę oczka wodnego z zastosowaniem folii, staje przed trudnym wyborem: którą folię wybrać? Na rynku dostępne są różne rodzaje folii. Przy wyborze odpowiedniej folii powinniśmy wziąć pod uwagę z jakiego materiału jest zrobiona folia, czy folia się nie rozrywa, czy też np nie pęka pod wpływem mrozu czy promieni słonecznych, a także ważnym elementem folii jest atest PZH aby mieć pewność, że folia jest nieszkodliwa dla środowiska, w tym także dla naszych rybek :). Odradzamy stosowanie do budowy oczek wodnych folii budowlanych, folii PE czy innych folii tzw dwusezonowych. Są one nieodporne na promieniowanie UV oraz są zbyt cienkie i narazi to Państwa na kolejne koszty związane z wymianą folii po dwóch najwyżej trzech sezonach. Najlepszym rozwiązaniem jest folia PCV lub EPDM – obie dostępne w naszej ofercie. Jednak ze względu na dość wysoką cenę folii EPDM najczęściej stosowaną jest folia do oczek wodnych PCV, stosunek jakości/trwałości do ceny czyni ją idealnym rozwiązaniem. Trwałość folii PCV jest obliczana nawet na ponad 25 lat, jest odporna na agresywne warunki atmosferyczne oraz na promienie UV co często jest potwierdzone wieloletnią gwarancją. Folia PCV jest materiałem elastycznym co jest istotnym atutem przy wykładaniu niecki folią. Na małe oczka wystarczy zastosować folię o grubości 1 mm, na większe grubość ta powinna wynosić 1,2 mm a nawet więcej.

 

Projekt i wykop

 

Budowa oczka wodnego

budowa oczka wodnego – projekt i wykop

Ilość potrzebnej nam folii obliczymy wg następującego wzoru: długość + 2xgłębkość + 1m oraz szerokość + 2xgłębkość + 1m, lub można skorzystać z arkusza do obliczania ilości folii zamieszczonego TUTAJ . Najbardziej ekonomicznym kształtem jest prostokąt lub koło (elipsa). Wówczas straty folii są najmniejsze, a folia dobrze się układa. Do najczęściej stosowanych kształtów należą: nerka, serce, lub ósemka z niewielkim przewężeniem. Do wyznaczenia zarysu kształtu naszego oczka polecamy wykorzystać węża ogrodowego lub jakąś linę. Z myślą o naszych roślinach zalecamy zaplanować różne strefy głębokości wraz ze strefą bagienną. Jeżeli chcemy zimować ryby w naszym oczku to głębokość najniższej półki powinna wynosić nie mniej niż 120-150cm. Przed rozpoczęciem prac należy przewidzieć skąd będziemy czerpać wodę i prąd (dobrym pomysłem jest odprowadzenie deszczówki z dachu do uzupełniania ubytków wody). Ustalmy także gdzie ma się znajdować ewentualna kaskada, mostek, pompa i urządzenia filtrujące. Wcześniejsze dokładne rozplanowanie wszystkiego, pozwoli nam uniknąć wielu niespodzianek i rozczarowań. Gdy ustaliliśmy już wszystkie szczegóły można rozpocząć kopanie.

 

Przygotowanie podłoża i układanie folii

 

Budowa oczka wodnego - rozkładanie folii

Budowa oczka wodnego – rozkładanie folii PCV

Gdy już mamy gotowy wykop, przed ułożeniem folii należy odpowiednio przygotować podłoże. Z dna oraz boków wykopu musimy usunąć wszystkie wystające korzenie oraz dokładnie oczyścić podłoże z wszelkich kamieni czy innych niepożądanych przedmiotów. Przed położeniem folii wskazane jest zastosowanie odpowiedniego podkładu zabezpieczającego folię np wysypanie dna piaskiem warstwą ok 5-10cm lub zastosowaniem geowłókniny. Najlepszym rodzajem podkładu jest geowłóknina (dostępna w naszej ofercie). Chroni ona folię przed kretami czy nornicami a także przerostem korzeni roślin jednocześnie niweluje naprężenia na folii. Niektórzy stosują jako podkład stare dywany, koce ubrania itp. należy jednak wybierać materiały syntetyczne ponieważ naturalne zaczną ulegać rozkładowi i wytwarzać nieprzyjemny zapach. Folię należy układać w słoneczny dzień dzięki czemu staje się ona bardziej elastyczna.