Jak wymierzyć ilość potrzebnej folii?

Planowanie budowy oczka wodnego

Wiele osób marzy o pięknym oczku wodnym będącym ozdobą ogrodu, jednak nie każdy wie, jak poprawnie podejść do budowy i na co zwrócić uwagę. W tym artykule chcemy Państwu przedstawić poszczególne etapy budowy i skupić się głównie na poprawnym określeniu ilości wymaganej folii. Z doświadczenia wiemy, że właśnie ten element stanowi najczęstszy kłopot towarzyszący budowie. Pierwszym krokiem jest wybranie formy oczka wodnego. Możemy skorzystać z gotowej formy lub wybudować oczko foliowe. Wpływ na tę decyzję będzie uzależniony od wielkości powierzchni, na której ma się znajdować. Im większa powierzchnia, tym łatwiej będzie utrzymać równowagę biologiczną oczka foliowego. Ich budowę zaleca się o powierzchni nie mniejszej niż 5 m 2. Zatem po określeniu lokalizacji naszego oczka wodnego należy dokładnie zmierzyć jego wymiary, aby poprawnie dobrać formę.

Jeśli znaleźliśmy idealną lokalizację i dobraliśmy formę możemy przejść do wyboru kształtu oczka. Najczęściej spotykane są w kształcie okręgu lub elipsoidy, ale panuje tu pełna dowolność i spotkać się możemy z niestandardowym wyglądem. Następnie należy zaznaczyć wybrany kształt i rozpocząć wykopy. Usuwanie warstw ziemi powinno być wykonywane od zewnątrz do wewnątrz z zachowaniem obszaru płytkiego o głębokości 10 cm, głębszego do 30 cm oraz części najgłębszej od 60 cm do 150 cm. Należy zwrócić szczególną uwagę aby nie powstał spadek między głębokościami. Podczas pracy należy nieustannie kontrolować wymiary ze szczególnym zwróceniem uwagi na jednakową wysokość brzegów. Po zakończeniu wykopów należy skupić się na usunięciu z dna zbędnych elementów, jak na przykład korzeni i usypać je piaskiem, co będzie stanowić ochronę dla folii. Można również przykryć piasek specjalną włókniną wykorzystywaną do stawów ogrodowych.

Wielkość folii

Jeśli mamy przygotowany dół przeznaczony na nasze oczko wodne, możemy przejść do wymierzenia odpowiedniej wielkości folii. Prawidłowe obliczenia są niezmiernie ważne i przyczyniają się do łatwiejszego zamocowania folii na krawędziach oczka. Przedstawimy Państwu naszą niezawodną technikę przyczyniająca się do podania odpowiednich rozmiarów. Długość folii jest równa długości oczka + 2 x największa głębokość oczka + krawędź 100 cm, natomiast szerokość zależna jest od szerokości oczka + 2 x największa głębokość oczka + krawędź 100 cm. Takie wymiary zawsze są prawidłowe i nie ma obawy o zbyt małej ilości folii.

Po zakupie odpowiedniej ilości folii możemy przystąpić do jej ułożenia na dnie wykopu. Należy to zrobić w taki sposób, aby jej środek stykał się z dnem, a na brzegach pozostał materiał. Jej brzegi należy przytwierdzić za pomocą kamieni lub płyt chodnikowych. Jeśli zajdzie taka potrzeba folię naciągamy lub luzujemy. Jej końce muszą być skierowane ku górze, aby zapobiec uchodzeniu wody ze zbiornika. Wystające części należy przykryć kamieniami.Na prawidłowo ułożoną folię rzucamy żwir i sadzimy rośliny. Po wykonaniu tych czynności możemy rozpocząć nalewanie wody. Należy zadbać o dobre wyposażenie aby zapewnić odpowiednią produkcję tlenu dla istot żyjących w naszym zbiorniku wodnym. W celu zapewnienia czystości wody zaleca się stosowanie filtra ciśnieniowego.

Spełnienie wszystkich wymienionych wymagań pozwoli Państwu cieszyć się upragnionym oczkiem i zapewni kwitnąca oazę wodną.

Podobne wpisy