Jak wybrać pompę i napowietrzacz do oczka wodnego?

Jak wybrać pompę i napowietrzacz do oczka wodnego?

Woda w ogrodowych stawkach szybko mętnieje i zarasta glonami. Aby utrzymać równowagę biologiczną gwarantującą czystość zbiornika należy wesprzeć działanie natury odpowiednimi sprzętami. Zanim wyposażysz w nie swoje oczko, dokładnie zapoznaj się z parametrami technicznymi i zdecyduj się na te, które spełnią Twoje oczekiwania oraz będą optymalne dla specyfiki stawu w Twoim ogrodzie.

Jaka pompa sprawdzi się w Twoim oczku wodnym?

Do wyboru mamy dwa rodzaje pomp: wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze są w całości zanurzone w wodzie i służą do jej napowietrzania. Mogą też służyć procesom oczyszczania, jeśli zostaną wyposażone w filtr, a także tworzyć ciekawe elementy dekoracyjne. Pompy zewnętrzne znajdują się poza zbiornikiem. Napowietrzają go, a także wspomagają zaawansowany proces filtracji. Aby dobrać sprzęt, który najlepiej sprawdzi się w Twoim oczku wodnym, musisz zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Wydajność – w ciągu godziny urządzenie powinno pozwolić na przepompowanie połowę pojemności zbiornika;
  • Pobór mocy – ten parametr określa energochłonność i wyrażany jest w watach (W);
  • Wysokość unoszenia słupa wody – aspekt niezbędny w przypadku, gdy oczko posiada fontannę, kaskadę lub strumyk.

Pompa do oczka wodnego

Parametry sprzętu powinny zostać dostosowane do wielkości oczka wodnego. Zastanów się również, czy wystarczy Ci pompa sterowana ręcznie, czy będziesz potrzebował programatora. Na rynku dostępny jest sprzęt sterowany pilotem, co pozwala na włączanie i wyłączanie pompy bez wychodzenia z domu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając napowietrzacz do oczka wodnego?

Napowietrzacz to nieduża pompa tłocząca powietrze do oczka. Systematyczne natlenianie wody zapobiega gromadzeniu się w niej zanieczyszczeń oraz pojawianiu się niepożądanych gatunków roślin i tak zwanej „przyduchy”. Pozwala to na utrzymanie walorów estetycznych i użytkowych zbiornika oraz chroni żyjące w nim ryby.
Urządzenia do napowietrzania powinny być wydajne, trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Ich korpusy wykonywane są z trwałego stopu odpornego na korozję, zmiany temperatur i wilgotności, a także uszkodzenia mechaniczne. Tłok w pompie musi być bezsmarowy, ponieważ oleje zagrażają zdrowiu i życiu ryb – są dla nich toksyczne oraz mogą utworzyć nieprzepuszczalną powłokę na powierzchni wody. Warto znaleźć taki napowietrzacz, który posiada możliwość podłączenia wielu końcówek natleniających oczko w układzie wielopunktowym oraz nie zużywa zbyt dużo energii, co pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych kosztów.

Podobne wpisy