Roślinność żywa czy sztuczna – jaka będzie lepsza dla Twojego oczka wodnego?

Ładny ogród nie tylko wzbogaca wizerunek naszego domu, ale przede wszystkim zapewnia nam dobre samopoczucie. O wiele lepiej w chwilach zmęczenia wyjrzeć przez okno i zobaczyć widok, który raduje nasze serca, niż nieskoszoną trawę, opadłe liście czy połamane gałęzie. Zaś w chwilach wolnych, przechadzka między grządkami, czy pięknymi rabatkami z kwiatów, dostarczy nam więcej pozytywnej energii aniżeli liczne kretowiny i kamienie. Warto więc zatroszczyć się o piękny ogród, a jedną z możliwości wprowadzenia czegoś niesamowitego w obrębie naszego domu jest właśnie oczko wodne.

Ten często niewielki zbiornik z wodą, umie nadać nowy akcent naszej działce czy ogrodowi. Odbijając światło słońca w dzień, księżyca nocą, marszcząc się w trakcie deszczu i pokrywając lodem gdy nadchodzi zima. Oczko wodne jest idealnym pomysłem na dodanie czegoś specjalnego ogrodowi. Tylko jak ten piękny obraz ma się do rzeczywistości?

Oczko wodne

Zamontowanie w ogrodzie zbiornika z wodą nie jest wcale takie trudne, o wiele gorszy etap następuje później. Mamy już bowiem wodę, być może wyłożony kamieniami brzeg i widzimy, że czegoś tu brakuje. No tak, pozostają jeszcze rośliny. Tylko jakie kupić? Pierwsze nasuwające się zawsze pytanie brzmi: lepiej kupić rośliny sztuczne czy prawdziwe? Które wybrać?

Rośliny sztuczne

Niezaprzeczalnym atutem sztucznej roślinności jest jej trwałość. Niezależnie od pory roku, czy warunków pogodowych, nadal będzie wyglądać kwitnąco i cieszyć nasze oko. Jej cena nie jest wysoka, a co więcej, możemy “zasadzić” je dosłownie wszędzie. Dzięki temu, nawet osoby nieznające się na wodnych roślinach, mogą ładnie urządzić swoje oczko, nie martwiąc się, że tu jest zbyt wilgotno, a tu pada cień. Tutaj jednak kończą się plusy sztucznej roślinności. Nie zapominajmy bowiem, że wraz ze stworzeniem oczka wodnego, wykreujemy w naszym ogrodzie mały ekosystem. Miejsce, gdzie będą osiedlać się żywe organizmy, które z pewnością wpłyną chociażby na czystość wody. Sztuczna roślinność pozostanie więc tylko ozdobą, podczas gdy naturalna może pozytywnie wpłynąć na jakość naszego oczka.

Rośliny żywe

Najczęstszym problemem każdego oczka wodnego są glony. Można próbować pozbywać się ich ręcznie, ale o wiele prostszym i wygodniejszym sposobem jest posadzenie roślin oczyszczających wodę. Co więcej, zróżnicowany sposób kwitnienia i przeobrażania się roślin, sprawi, że będziemy mogli obserwować naturalną zmianę wystroju naszego oczka o każdej porze roku. W przypadku sztucznej roślinności, często ulega ona zabrudzeniu, co psuje zamierzony efekt, podczas gdy, żywe rośliny same zadbają o swoje prawidłowe funkcjonowanie, a co za tym idzie, również czystość i wygląd.Oczko wodne- lilia

Zatem, które rośliny wybrać?

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Są zwolennicy zarówno sztucznych, jak i żywych roślin, a również tacy, którzy starają się mieszać sztuczne elementy z naturalnymi. Wiele może też zależeć od położenia oczka. Mimo to, warto zwrócić uwagę na cechy każdego z tych rodzajów roślin i zadać sobie pytanie, jakiego efektu oczekujemy w naszym oczku wodnym?

Podobne wpisy