Jaki jest najlepszy sposób na oświetlenie oczka wodnego?

Wykonanie oczka wodnego oraz utrzymanie go w czystości wymaga od nas wiele wysiłku oraz znacznych nakładów finansowych. Zatem, naturalne jest, że chcemy aby nasza praca została doceniona, a efekt wizualny zachwycał przez długi okres. Dlatego też, oświetlenie oczka wodnego jest doskonałym pomysłem. Pozwala ono przyglądać się bajkowemu otoczeniu oczka wodnego, nawet ciemną nocą, a przechodzący nieopodal ogrodu spacerowicze, nieraz czy dwa, zatrzymają się by również podziwiać wykonane przez nas dzieło. Jednak o wiele łatwiej powiedzieć niż wykonać. Oświetlenie oczka wodnego wiąże się z kilkoma problemami, które jednak nie są niemożliwe do rozwiązania. Jaki sposób na oświetlenie oczka wodnego jest więc najlepszy?

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Na początku należy wymienić kilka uwag technicznych, które pomogą nam utrzymać bezpieczeństwo, zarówno nasze, jak i ekosystemu w oczku wodnym.

Tam, gdzie żarówki i sztuczne światło, tam też zazwyczaj pojawia się prąd. Woda w oczku wodnym w połączeniu z elektrycznością może być niebezpieczna, dlatego należy podjąć wszelkie środki ostrożności, by przy podpinaniu światła nie doszło do zwarcia. Każda lampa do oczka wodnego zasilana jest prądem o mocy od 12V do 24V. Może zdawać się, że to nie dużo, ale nawet najmniejsza ilość prądu może spowodować niechciane skutki. Dlatego upewnijmy się, że kable dostarczające prąd są dobrze odizolowane i zakopane przynajmniej pół metra pod ziemią. Co więcej, wiele rodzajów lamp nie jest wodoodpornych i ich trwałe wystawienie na oddziaływanie wody może doprowadzić do przepalenia się urządzenia. Dlatego, w przypadku, gdy w naszym zbiorniku używamy fontanny, warto sprawdzić czy zbyt duża ilość wody nie opada na oświetlenie.

Reflektor LED

Najpopularniejszym sposobem na oświetlenie oczka wodnego jest używanie reflektora LED. Powodem, dla którego zyskał on taką popularność, jest jego duża wydajność przy niskim poborze energii, a także szeroka gama kolorów i kształtów tego typu lampek. Oznacza to, że można kupić lampę w kształcie np. kamienia, która w dzień nie będzie się wyróżniać, a nocą nada blasku naszemu oczku. Różne kolory pozwalają również na kupienie LED w barwie chociażby maskującej zieleni, która doda zbiornikowi nieco tajemniczości. Nawet bez maskowania, jeden czy dwa reflektory LED ustawione przy brzegu oczka, powinny doskonale je rozświetlić. Co więcej, dzięki ich dużej mocy, jest możliwość umieszczenia ich nieco dalej od wody, np. na drzewie lub ścianie domu, nie tracąc przy tym na jakości padającego światła. Przy okazji zaoszczędzimy sobie pracy związanej z przeciąganiem kabla i upewnimy się, że lampa będzie lepiej chroniona przed wilgocią. Warto bowiem nadmienić, że lampy LED zazwyczaj nie są wodoodporne.oczko wodne- oświetlenie

Lampy solarne

Jeszcze innym sposobem na oświetlenie oczka jest użycie lamp solarnych. Ich moc, jak i mnogość kolorów oraz kształtów jest dużo mniejsza niż w przypadku LED, jednak i ten typ oświetlenia ma swoje zalety. Przede wszystkim, jako że lampy ładowane są światłem słonecznym, nie ma potrzeby przeciągać kabli i podłączać ich do prądu. Oszczędza to nam dużo pracy, jest bezpieczniejsze i bardziej ekonomiczne. Wiele lamp tego typu jest również wodoodpornych, co może stanowić dodatkowy atut przy projektowaniu oczka. Na koniec, warto nadmienić, że światło z tego typu lamp jest dość słabe, co sprawia, że dodaje tajemniczej atmosfery naszemu dziełu.

Podwodne lampki

Ostatnim sposobem na oświetlenie oczka wodnego będą podwodne lampki. Ich walory artystyczne oraz niesamowity charakter są niezaprzeczalne. Jednak, jak można sobie wyobrazić, montowanie lamp pod wodą sprawia wiele problemów. Po pierwsze, należy zatroszczyć się o to, by lampa była w pełni wodoodporna, tak samo jak kable, które doprowadzają do niej prąd. Warto również sprawdzić, czy siła natężenia światła w lampie nie jest zbyt mocna i nie będzie przeszkadzać rybkom. Należy podkreślić, iż lampki doskonale prezentują się w połączeniu z fontanną. Podświetlenie od dołu pióropusza opadającej wody daje niesamowite efekty.

Podobne wpisy