Kiedy najlepiej założyć oczko wodne?

Natura a pory roku

W zależności od pory roku natura wokół nas znacząco się zmienia. Rośliny i zwierzęta ściśle są uzależnione od otoczenia, w którym żyją i się rozwijają. Natura ma swój cykl a co za tym idzie otaczający nas świat zmienia się z dnia na dzień. Dlatego ważnym jest, abyśmy się nauczyli żyć w zgodzie z nią, i zarówno z jej wytycznymi, jak i z jej potrzebami. Każda pora roku charakteryzuje się czymś innym i w każdej porze roku mamy inne obowiązki w naszych ogrodach. Życie roślin przede wszystkim uzależnione jest od zmieniających się pór roku, warto o tym pamiętać jeśli zależy nam na umieszczeniu zielonych przyjaciół w oczku wodnym.

Czym charakteryzują się pory roku biorąc pod uwagę  życie roślin?

  • Wiosna- to czas początku rozkwitu roślinności, świat powoli budzi się do życia po wyczerpującej zimie, słońce świeci coraz mocniej i dłużej, a rośliny chętnie się rozwijają i zaczynają kwitnąć. To idealny moment na sadzenie nowych zielonych przyjaciół w naszych ogrodach, jednak należy pamiętać o możliwości wystąpienia przymrozków, których niektóre rośliny nie przetrwają.
  • Lato- to sezon w pełni, słońca jest wystarczająco dużo i długo, żeby roślinność ukazała swoje najlepsze ja, jednak pod warunkiem, że nawilżenie gleby będzie im zapewnione zgodnie z ich potrzebami. Zbyt silne światło i susza są bardzo prawdopodobne, więc należy pamiętać o regularnym nawadnianiu ogrodu.
  • Jesień- to okres kiedy niektóre rośliny już przekwitają, a niektóre dopiero wtedy mają swój sezon. Jednak z biegiem czasu, dni stają się coraz krótsze, a świat zaczyna przygotowywać się do zimowania i obumiera. Warto pamiętać, że niektóre rośliny wymagają sadzenia ich właśnie podczas tej pory roku, po to, aby na wiosnę pięknie wyrosły.
  • Zima- to piękna pora roku, jednak nie dla roślin. Tutaj przeżywają one swój przestój, i należy pamiętać, że mało która roślina liściasta przetrwa ten okres ładnie się reprezentując.

Na kiedy zaplanować oczko wodne, aby ładnie się prezentowało od samego początku?

 Aby w oczku wodnym od razu mogli zamieszkać  zieloni domownicy idealnym momentem będzie zbudowanie go późną wiosną, wtedy, gdy mija prawdopodobieństwo przymrozków. Wówczas wybór wśród wielu roślinnych propozycji mamy nieograniczony, ponieważ zaczynają się idealne warunki do zasadzenia każdej z nich. Roślinność szybko zadomawia się w nowym otoczeniu, zaczyna rosnąć i kwitnąć. Jest to również idealny moment dla ryb, jeśli właśnie planujemy je w naszych zbiornikach. Ryby po zakończeniu zimy, łatwiej i pewniej zaaklimatyzują się w nowym miejscu.
Ale oczko wodne również świetnie będzie zbudować latem czy wczesną jesienią, ponieważ atmosfera wciąż sprzyja rozkwitowi życia. Wybór zatem jest obszerny.

Podobne wpisy