Glony w oczku wodnym – porady jak się ich pozbyć

Oczko wodne jest świetnym pomysłem przy tworzeniu ogrodu, ponieważ staje się jego najlepiej widoczną dekoracją i mile urozmaica przestrzeń dookoła. Oczywiście dzieje się tak tylko wtedy, kiedy jest ono zadbane, a rośliny i ryby w nim pływające także są w dobrym stanie. Największą zmorą domowych oczek wodnych są właśnie glony, które mogą im faktycznie zagrozić.

Dlaczego walczymy z glonami?

Choć może się wydawać, że wszystko w naturze ma swój porządek i nie powinno się w nią interweniować, to na tak małej przestrzeni nadwyżka glonów może być naprawdę szkodliwa dla otoczenia. Zachwiana równowaga biologiczna, problemy z samoczyszczeniem się wody czy także obniżona zawartość to tylko niektóre ze skutków zbyt dużej ich ilości. Wielu z nas na p ewno nie podobałaby się zielona woda i nieprzyjemny zapach, który z niej uchodzi i już samo to zachęciłoby nas do pozbycia się problemu, ale szkód wyrządzonych przez glony jest więcej.
Przez powstanie strefy beztlenowej przy dnie możliwe jest śnięcie ryb, a to ogranicza ich rozród. Niebezpieczne sinice, które zakwitają i unoszą się na powierzchni wody uwalniają toksyny, które powodują zamieranie roślin w zbiorniku wodnym, a więc cały obiekt odczuwa działanie glonów. My także.

Warto zapobiegać

Aby nie musieć martwić się o zjawisko glonów w przyszłości lepiej już pilnować pewnych rzeczy przy budowie oczka wodnego, aby ograniczyć ich występowanie:
zacienione miejsce – glony szybciej rozwijają się w miejscu ciepłym, a więc dobrze nasłonecznionym. Jeśli oczko będzie przez większość czasu zacienione, to glony mają mniejszą szansę na rozwój;
odpowiednia głębokość – minimum 0,5 m przy roślinach i 1 m przy hodowli ryb. Analogicznie, im płytsza woda, tym szybciej się nagrzewa;
nie powinno przekarmiać się ryb ani nie używać zbyt dużej ilości nawozów do roślin;
warto hodować rośliny podwodne, które produkować będą potrzebny tlen, a także korzystać z odpowiednich filtrów.

folia do oczek wodnych

Jak oczyścić wodę z glonów?

Jeśli już zmagamy się z glonami, to na szczęście istnieją różne sposoby na to, żeby się ich pozbyć. Przy okazji należy zaznaczyć, że zawsze przed sezonem letnim warto jest oczyścić oczko wodne z mułu powstałego z resztek roślin i innych zanieczyszczeń organicznych, ponieważ dodatkowo spłyca on oczko i sprzyja rozwojowi niebezpiecznych gazów.
Na same glony zaś jednym ze sposobów może być obniżenie odczynu ph wody. Jeśli jest on za wysoki, to możemy to zmienić poprzez umieszczenie ażurowych worków z kwaśnym torfem na dnie oczka. Obniżą one twardość wody.
Jeśli boimy się o rośliny i ryby żyjące w wodzie, to warto skorzystać z biologicznych preparatów, które zablokują rozwój i wzrost glonów.
Najbardziej zaś naturalną formą oczyszczenia oczka będzie posadzenie specjalnych roślin wodnych, które powinny stanowić ⅓ zbiornika. Oczyszczą one wodę z glonów i dotlenią wodę.

Zdrowe oczko wodne jest najpiękniejsze

Nic jednak tak nie pomoże na walkę z glonami jak regularne czyszczenie oczka wodnego i usuwanie z niego wszelkich niepożądanych elementów. W końcu jest ono dekoracją ogrodu, a żeby dobrze służyło musi być czyste i zadbane.

Podobne wpisy