Glony w oczku wodnym – porady jak się ich pozbyć

Oczko wodne jest świetnym pomysłem przy tworzeniu ogrodu, ponieważ staje się jego najlepiej widoczną dekoracją i mile urozmaica przestrzeń dookoła. Oczywiście dzieje się tak tylko wtedy, kiedy jest ono zadbane, a rośliny i ryby w nim pływające także są w dobrym stanie. Największą zmorą domowych oczek wodnych są właśnie glony, które mogą im faktycznie zagrozić….

folia do oczek wodnych

Oczko wodne jest świetnym pomysłem przy tworzeniu ogrodu, ponieważ staje się jego najlepiej widoczną dekoracją i mile urozmaica przestrzeń dookoła. Oczywiście dzieje się tak tylko wtedy, kiedy jest ono zadbane, a rośliny i ryby w nim pływające także są w dobrym stanie. Największą zmorą domowych oczek wodnych są właśnie glony, które mogą im faktycznie zagrozić.

Dlaczego walczymy z glonami?

Choć może się wydawać, że wszystko w naturze ma swój porządek i nie powinno się w nią interweniować, to na tak małej przestrzeni nadwyżka glonów może być naprawdę szkodliwa dla otoczenia. Zachwiana równowaga biologiczna, problemy z samoczyszczeniem się wody czy także obniżona zawartość to tylko niektóre ze skutków zbyt dużej ich ilości. Wielu z nas na p ewno nie podobałaby się zielona woda i nieprzyjemny zapach, który z niej uchodzi i już samo to zachęciłoby nas do pozbycia się problemu, ale szkód wyrządzonych przez glony jest więcej.
Przez powstanie strefy beztlenowej przy dnie możliwe jest śnięcie ryb, a to ogranicza ich rozród. Niebezpieczne sinice, które zakwitają i unoszą się na powierzchni wody uwalniają toksyny, które powodują zamieranie roślin w zbiorniku wodnym, a więc cały obiekt odczuwa działanie glonów. My także.

Warto zapobiegać

Aby nie musieć martwić się o zjawisko glonów w przyszłości lepiej już pilnować pewnych rzeczy przy budowie oczka wodnego, aby ograniczyć ich występowanie:
zacienione miejsce – glony szybciej rozwijają się w miejscu ciepłym, a więc dobrze nasłonecznionym. Jeśli oczko będzie przez większość czasu zacienione, to glony mają mniejszą szansę na rozwój;
odpowiednia głębokość – minimum 0,5 m przy roślinach i 1 m przy hodowli ryb. Analogicznie, im płytsza woda, tym szybciej się nagrzewa;
nie powinno przekarmiać się ryb ani nie używać zbyt dużej ilości nawozów do roślin;
warto hodować rośliny podwodne, które produkować będą potrzebny tlen, a także korzystać z odpowiednich filtrów.

folia do oczek wodnych

Jak oczyścić wodę z glonów?

Jeśli już zmagamy się z glonami, to na szczęście istnieją różne sposoby na to, żeby się ich pozbyć. Przy okazji należy zaznaczyć, że zawsze przed sezonem letnim warto jest oczyścić oczko wodne z mułu powstałego z resztek roślin i innych zanieczyszczeń organicznych, ponieważ dodatkowo spłyca on oczko i sprzyja rozwojowi niebezpiecznych gazów.
Na same glony zaś jednym ze sposobów może być obniżenie odczynu ph wody. Jeśli jest on za wysoki, to możemy to zmienić poprzez umieszczenie ażurowych worków z kwaśnym torfem na dnie oczka. Obniżą one twardość wody.
Jeśli boimy się o rośliny i ryby żyjące w wodzie, to warto skorzystać z biologicznych preparatów, które zablokują rozwój i wzrost glonów.
Najbardziej zaś naturalną formą oczyszczenia oczka będzie posadzenie specjalnych roślin wodnych, które powinny stanowić ⅓ zbiornika. Oczyszczą one wodę z glonów i dotlenią wodę.

Zdrowe oczko wodne jest najpiękniejsze

Nic jednak tak nie pomoże na walkę z glonami jak regularne czyszczenie oczka wodnego i usuwanie z niego wszelkich niepożądanych elementów. W końcu jest ono dekoracją ogrodu, a żeby dobrze służyło musi być czyste i zadbane.

Podobne posty