Oczko wodne z kaskadami

Co to jest kaskada?

Kaskada to rodzaj wodospadu, w którym woda spływa po stopniach. Naturalne kaskady powstają na zbiorowiskach wodnych, w których układ skał powoduje powstanie progów. Kaskady sztuczne można samodzielnie wykonać na przykład w oczkach wodnych dodając im atrakcyjności. Kaskady odpowiedzialne są za wprawienie wody w ruch. W tym artykule przedstawimy Państwu instrukcję jak wybudować kaskadowe oczko wodne.

Projekt i budowa

Projektowanie oczka wodnego z kaskadami zaczynamy w ten sam sposób, co zwykłego, z uwzględnieniem progów bocznych. Najważniejsze to wybranie miejsca na naszą budowę oraz zaznaczenie kształtu oczka. Po dokładnym obrysie możemy rozpocząć kopanie dołu z zachowaniem odpowiednich stref głębinowych. Z dna wybieramy wszystkie kamienie oraz wycinamy korzenie. Następnie zabezpieczamy je piaskiem lub specjalną matą stanowiąca ochronę dla folii.

folia do oczka wodnego

Na dnie wykopu ustawiamy pompę, a wszystkie przewody ukrywamy w folii. Dla dokładniejszego zamaskowania możemy wyłożyć dno kamieniami lub żwirem. Zbocze kaskady możemy uformować z wcześniej wykopanej ziemi, aby zachować jego trwałość zabezpieczamy kamieniami i łączymy je zaprawą betonową. Należy jednak robić to z rozmysłem i tylko od tyłu, aby wygląd kaskady był jak najbardziej naturalny. Brzeg oczka wodnego również wykańczamy kamieniami, które będą maskować przewód wodny odpowiedzialny za dostarczenie wody na szczyt kaskady. Wokół gotowego oczka wodnego sadzimy rośliny.

Wybór pompy wodnej

Wybranie odpowiedniej pompy wodnej do oczka kaskadowego to zdecydowanie najważniejsza kwestia. Ten wybór będzie w dużym stopniu powiązany z wielkością zbiornika. Im większe oczko wodne, tym większa pompa. Pompy powinny pracować przez cały sezon, dlatego zaleca się wybór droższych pomp o podobnej wydajności, które zużywają mniej energii. Takie rozwiązanie zagwarantuje oszczędność finansową związaną z wykorzystaniem energii.

Do wybrania odpowiedniej pompy potrzebne nam będą dokładne informacje odnośnie wielkości oczka wodnego, szerokości strumienia kaskady oraz wysokości, na jaką będzie tłoczyła wodę. Do prawidłowego obliczenia mocy wymaganej pompy służy wzór, według którego na każdy 1 cm szerokości strumienia potrzeba pompy o wydajności maksymalnej 100l/godz. Wymagana wysokość podnoszenia pompy zależy od wysokości strumienia. Im wąż dłuższy i węższy, tym wysokość podnoszenia powinna być wyższa.

Niektórzy zalecają zakup dwóch pomp, szczególnie jeśli w oczku mają być ryby. Jedna z nich będzie współgrała z systemem filtrującym, a druga będzie odpowiedzialna za pompowanie wody do kaskady.

Podobne wpisy