Jak zbudować oczko wodne? – Krótki poradnik

Dobrze zbudowane oczko wodne to efektowny element aranżacji ogrodu. Najpopularniejszą metodą wykorzystywaną do samodzielnej budowy takiego akwenu jest ta z użyciem folii. Aby wygląd oczka był estetyczny, a jego konstrukcja trwała, do prac trzeba podejść w sposób dokładny i uważny. Sprawdź, o czym warto pamiętać przy budowie oczka wodnego .

Wyznaczenie miejsca,  kształtu oczka i ilości potrzebnej folii

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy wyznaczyć miejsce, w którym planujemy wybudować oczko, a także jego kształt i rozmiar, ponieważ to do tych zmiennych dobierać będziemy właściwe materiały. Po wyznaczeniu granic planowanego akwenu należy określić jego maksymalne wymiary, czyli długość, szerokość i głębokość. Rozmiary folii wyznaczamy w następujący sposób: 

  • długość = max. długość zbiornika + 2 x max. głębokość + 50cm
  • szerokość = max. szerokość zbiornika + 2 x max. głębokość + 50cm

folia do oczek wodnych cena

Formowanie brzegu

Kiedy już określimy kształt i wymiary zbiornika oraz zakupimy wykładzinę należy podjąć się wykopania dołu. W trakcie tej czynności trzeba pamiętać o odpowiednim ukształtowaniu dna oczka i formowaniu półek, na których później umieścimy rośliny. Ich rozmieszczenie warto zaplanować wcześniej, aby nie było potrzeby zmian, łatania wgłębień itp. Każda zmiana osłabia bowiem konstrukcję, która powinna być trwała. 

Układanie folii na dnie

Po uformowaniu dołu należy usunąć z niego wszelkie elementy, które mogłyby uszkodzić folię, takie jak ostre kamienie czy korzenie. W celu dodatkowego zabezpieczenia folii na brzegach i dnie akwenu rozkłada się geowłókninę. Następnie uważnie rozkładamy folię w taki sposób, aby jej środek znajdował się na środku wykopu, a nadmiar wystawał równomiernie na brzegach. Tak przygotowany zbiornik można zalewać wodą. Ważne by robić to wolno i ostrożnie, tak aby folia mogła dostosować się do kształtu oczka.

Sadzenie roślin

Rośliny sadzimy na uprzednio przygotowanych półkach. Można posadzić je bezpośrednio między kamieniami lub w specjalnych, odpornych na uderzenia, ruchomych koszach. Bez problemu znajdziemy je w sklepach w wielu kształtach i rozmiarach. Do kosza należy wsypać kolejno trochę żwiru i substrat, a następnie posadzić w nim roślinę.

Oczko wodne stanowi wspaniałą ozdobę dla ogrodu. Mimo iż jego budowa wymaga wiele pracy i czasu, możesz być pewien, że efekt końcowy będzie tego wart. Jeśli szukasz sprawdzonych materiałów, np. wytrzymałej folii, koniecznie sprawdź te oferowane przez Izomar.

Podobne wpisy