Czy warto mieć oczko wodne w ogrodzie?

Nasze ogrody stają się coraz piękniejsze z każdym kolejnym sezonem. Z roku na rok na rynku pojawiają się nowe trendy w aranżacji takich miejsc. Jednak istnieją też pewne ponadczasowe rozwiązania upiększające nas dom od zewnątrz. Ich przykładem jest bez wątpienia oczko wodne. Stanowią ciekawą ozdobę w ogrodzie, ale czy warto je mieć i w nie inwestować? Czy będzie się nam podobać?

W skrócie o historii oczek wodnych

Są one znane również pod nazwą stawów ogrodowych. Co ciekawe pierwsze tego typu elementy w architekturze pojawiły się już kilka tysięcy lat temu, w starożytnym Egipcie. Pełniły wtedy dwie podstawowe funkcje, były wykorzystywane jako ozdoby, oczywiście przy pałacach, ale również jako miejsca hodowli ryb. Oczka wodne w tamtych czasach miały więc większe rozmiary niż te znane nam dzisiaj.

oczko wodne 4

Stawy w obecnie projektowanych ogrodach

Te instalacje wykorzystywane są już raczej jako elementy ozdoby, ponieważ wiele osób rezygnuje z hodowli ryb. Całość oczka powinna być estetyczna, więc wszystko to, co kupujemy do jego wnętrza musi się ciekawie prezentować, a jak wiadomo jadalne ryby nie są zbyt urokliwe. Najnowsze projekty tych instalacji czasem mogą przekroczyć nasze wyobrażenia. Im większa powierzchnia oczka, tym więcej możliwości co do jego kształtu, głębokości czy innych elementów. Przy większym budżecie ogranicza nas już tylko nasza wyobraźnia.

Zalety oczek wodnych

Staw ogrodowy jest sam w sobie bardzo oryginalnym pomysłem na dekorację, jeśli dodatkowo sami go zaprojektujemy, to jego efekt może być spektakularny. Możemy nawet zainwestować tylko w oczko i jego otoczenie, a nasz ogród stanie się piękniejszy. Decydując się na umieszczenie w nim i dookoła niego wiele roślin tworzymy nowy, mini ekosystem na naszym podwórku. W przypadku doboru zwierząt żyjących w oczku mogą to być karasie i karpie Koi lub inne ryby ozdobne. Staw ogrodowy korzystnie wpływa na swoje otoczenie. Jego obecność uspokaja i relaksuje.

Czy warto je mieć?

Jest to przede wszystkim kwestia gustu. Ale należy też pamiętać, że jak o większość elementów ogrodu, o oczko trzeba dbać. Kiedy decydujemy się na żywe zwierzęta w wodzie, wiąże się to z obowiązkiem karmienia ich. W zależności od materiału wykonania dna stawu może zaistnieć potrzeba czyszczenia go. Jeśli takie kwestie nie stanowią dla nas przeszkody, a pomysł akwenu wodnego w ogrodzie jest dla nas ciekawy, to oczko wodne będzie świetnym, wyjątkowym elementem.

Sprawdź naszą ofertę – tutaj!

Podobne wpisy