Jak stworzyć wyjątkowy wodospad w oczku wodnym?

Nasze domy, jak również ich otoczenie, z roku na rok staje się coraz piękniejsze. Czasami mijając domy można odnieść wrażenie, że właściciele posesji wręcz prześcigają się ze swoimi pomysłami na dekorację samego budynku, a szczególnie ogrodów. Oczka wodne są dość powszechne, więc jeśli chcemy się wyróżnić musimy włożyć większy wkład w jego zaplanowanie. Co zrobić, żeby to nasz staw ogrodowy był wyjątkowy? Umieścić w nim wodospad, to właśnie on sprawi, że nasz podwórko stanie się bardzo pomysłowe. Jak go wykonać?

Co jest dostępne na rynku?

Zanim przejdziemy do samego wykonania własnoręcznych wodospadów warto sprawdzić jakie mamy alternatywy. Jest ich całe mnóstwo, zwłaszcza gotowych produktów, które wyglądają bardzo realistycznie i dlatego są często wybierane przez klientów. Przede wszystkim oszczędzają nasz czas. Ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych i mogą sięgać nawet kilku tysięcy. Wszytko zależy przede wszystkim od rozmiarów wodospadu, które dobieramy oczywiście do wymiarów naszego oczka wodnego. Gotowe opcje są wykonane z kamieni i z tworzywa sztucznego, mogą być również w różnym stylu, na przykład klasycznym – imitującym skalny, prawdziwy wodospad, czy nowoczesnym – najczęściej z gładkich kamieni o geometrycznych, prostych kształtach, ułożonych symetrycznie i asymetrycznie.

Jak stworzyć wodospad samodzielnie?

Podobnie do gotowych rozwiązań, w ręcznie robionej konstrukcji najważniejszy będzie przepływ wody, a mianowicie instalacje i pompy prowadzące ją na szczyt wodospadu. To właśnie od tego zaczynamy jeszcze przed zalaniem oczka wodnego. Przewody możemy umieścić w środku lub poza konstrukcją. Jeśli wybierzemy ten drugi wariant, to najlepiej, żeby w tle stała jakaś osłona dla instalacji, na przykład ściana czy kaskada. Wodospad możemy wykonać z kamieni, ale dostępne są też gotowe warianty samego stelaża. Kiedy konstrukcja będzie stabilna i przepływ wody będzie miał do niej stały dostęp, w zasadzie możemy już korzystać z oczka i z jego dodatków.

Zalety wodospadu

Jak wiadomo duża ilość wody sprawia, że powietrze staje się wilgotne. Dodatkowy przepływ wody jeszcze bardziej usprawnia ten proces. Ponadto wodospad pomaga wprowadzać tlen do zbiornika, co ma pozytywne skutki zwłaszcza dla żyjących w nim ryb czy roślin. Konstrukcja wzbogaca wygląd stawu, jest to zaleta typowo estetyczna, ale również ważna dla jego użytkowników. Każdy chce mieć piękny, być może odrobinę fantazyjny ogród. Oczko wodne i jego wodospad sprawią, że jest to możliwe.

Podobne wpisy