Jak głębokie powinno być oczko wodne?

Stawy ogrodowe dodają uroku i oryginalności każdemu domowi od zewnątrz. Ich instalacja nie koniecznie musi być trudna. Wystarczy jedynie zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami i przede wszystkim dopasować nasze oczko wodne do ogrodu. Jedną z bardzo ważnych rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę przed budową akweny, jest jego głębokość.

Dlaczego to ważne?

Po pierwsze głębokość oczka wiąże się z jego wielkością. Im jest głębsze, tym szersze i dłuższe, ponieważ tylko w ten sposób zachowamy jego proporcjonalność i estetykę. Kolejnym aspektem jest obowiązkowe czyszczenie zbiornika. Nie ważne czy robimy to często czy bardzo rzadko, duże rozmiary stawu zdecydowanie utrudniają nam utrzymanie czystości. Głębokie są więc najtrudniejsze do wyczyszczenia. Do uszczelnienia oczka wodnego wykorzystuje się specjalną folię powstałą z polichlorku winylu. Produkt ten jest bardzo wytrzymały i niewrażliwy na czynniki zewnętrzne.

oczko wodne 6

Na co warto zwrócić uwagę?

Oczko wodne może pełnić różne funkcje. Do jego konstrukcji i wyglądu wykorzystujemy wiele elementów, sztucznych i żywych. Musimy pamiętać o roślinach i zwierzętach, które zamierzamy umieścić w wodzie. Jeśli w stawie ma znajdować się tylko woda, kamienie i ewentualnie kilka dekoracji, to nawet około 0,5 metra głębokości w zupełności wystarczy. Jednak przy żywej faunie i florze, należy przygotować minimum jednometrowy dół. To, co znajduje się w oczku wodnym wpływa na jego całokształt, dlatego jeśli pewne rośliny lub zwierzęta po prostu nie wpisują się wizualnie w wygląd ogrodu czy domu, nie wybierajmy ich. Akwen z hodowlą ryb powinien mieć co najmniej 10 metrów kwadratowych.

Jaka głębokość oczka jest wystarczająca?

Decydując o wymiarach pamiętajmy o samych ogrodzie. Nie warto zajmować całego podwórka tylko jednym elementem. Średnia głębokość, popularna dla oczek wodnych, to jeden metr. Ale jednak ta powierzchnia może być dla wielu stworzeń niewystarczająca, a więc przy wyborze każdego gatunku, upewnijmy się ile wody potrzebują. Dno stawu wykonane z twardych materiałów jest mniej odporne na uszkodzenia i warunki zewnętrzne, wykorzystuje się je do mniejszych instalacji. W związku z tym, dużo lepiej jest stworzyć większy zbiornik, ale wyłożony folią. Przy budowie oczka pamiętajmy o swoim otoczeniu i mieszkańcach domu. Każda ilości wody może stanowić zagrożenie dla małego dziecka, czy chociażby zwierząt domowych. Głębokie zbiorniki wodne mogą wymagać dodatkowych zabezpieczeń.

Sprawdź naszą ofertę – tutaj!

Podobne wpisy