Jak wybrać filtr do oczka?

Robimy oczko wodne, jak wybrać filtr?

Oczka wodne cieszą się coraz większą popularnością, w końcu chyba każdy chciałby mieć taką namiastkę stawu. Otoczone pięknymi roślinami z pewnością doda uroku naszemu ogrodowi. Decydując się na nie, należy jednak brać pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne, ale również praktyczne, tak aby oczko wodne mogło cieszyć nas swoją estetyką przez cały rok. Tak więc do oczka wodnego obowiązkowo będziemy potrzebować pompy filtracyjnej, filtra i lampy UV.

Co jest najważniejsze?

To dzięki filtrom woda w oczku wodnym nie zielenieje i nie mętnieje, żeby tak było system filtracyjny musi pracować 24 godziny na dobę. Nic więc dziwnego, że wybór odpowiedniego filtra do zbiornika jest sprawą priorytetową. Decydując się na urządzenie musimy brać pod uwagę nasze indywidualne wymagania, mianowicie: jak duże będzie nasze oczko wodne, czy będzie zarybione, czy wokół niego będą drzewa i jaki będzie czas nasłonecznienia stawu w ciągu dnia. Aby nie ryzykować namnażania się zielenic i sinic oraz gromadzenia się szlamu na dnie, musimy się przyjrzeć dostępnym typom filtrów i wybrać najodpowiedniejszy dla naszych potrzeb.

Filtr ciśnieniowy

Takie filtry są prawie całkowicie zakopane pod ziemią obok oczka wodnego, a wlot i wylot wody znajduje się pod pokrywą. Woda w nich przemieszcza się pod ciśnieniem, stosowane są gdy konieczne jest zasilenie strumienia lub kaskady. W większości konstrukcji woda wypływająca, może być wypompowywana na około 1 metr w górę. Filtry ciśnieniowe są przeznaczone do mniejszych oraz średnich zbiorników.

filtr do oczka wodnego

Filtr przepływowy

Te filtry spełniają swoją rolę dzięki grawitacji. Woda wpompowywana do komory filtra, przepływa przez część filtrującą i po oczyszczeniu, wypływa do oczka wodnego. Ze względu na działanie w oparciu o grawitację, najwydajniej spełnia swoją funkcję, zamontowany powyżej tafli wody zaraz obok stawu. Zależnie od tego w jakie wkłady filtracyjne wyposażymy filtr, może on służyć jako pełny system filtracyjny, jedynie jako filtr biologiczny, albo oczyszczać wodę tylko mechanicznie. Filtry przepływowe są zazwyczaj montowane w średniej i dużej wielkości stawach, szczególnie przydatne są również jeżeli chcemy hodować karpie koi, które są bardzo wymagające pod względem czystości wody w której żyją.
Trudny wybór

Chociaż wykonanie samego oczka wodnego nie wydaje się stanowić problemu, to zrozumiałe jeżeli kwestie dotyczące jego filtracji są nadal niejasne. Na rynku jest ogrom dostępnych systemów filtracyjnych i łatwo się zagubić poszukując odpowiedniego. Z tego powodu warto zasięgnąć porady fachowca przed podjęciem pochopnej decyzji, tylko rozsądne podejście może pomóc w utrzymaniu oczka w idealnym stanie na jak najdłuższy czas.

Podobne wpisy