Jakie rośliny wybrać do oczka wodnego?

Prywatne oczko wodne w ogrodzie lub na działce to piękny, dekoracyjny element naszego terenu. Oprócz względów wizualnych posiada także wiele innych cech i funkcji. Planując stworzyć od podstaw oczko wodne powinniśmy wziąć pod uwagę wiele względów technicznych, ale nie tylko. Jak zagospodarować oczko wodne, aby wyglądało i sprawowało się jak najlepiej? Bardzo ważnym krokiem i elementem jest dobór odpowiednich roślin, które ozdobią nasz mały zbiornik wodny. Z szerokiej gamy odmian i rodzajów roślin powinniśmy wybrać takie, które będą przystosowane do rozwoju w wodnych i wilgotnych warunkach. Możemy zdecydować się na rośliny, które zasadzimy i umieścimy w wodzie te, które będą ją otaczały oraz rosnące przy oczku. Które zatem wybrać?

Które rośliny będą odpowiednie do oczka wodnego?

Rośliny, które będą znajdowały się wewnątrz naszego zbiornika należy podzielić, pod względem sadzenia na odpowiednich wysokościach. Na najgłębszym terenie (do 150 cm) idealnie sprawdzi się lilia wodna, a także moczarka kanadyjska. Rośliny na tej głębokości pomagają oczyszczać wodę oraz dostarczają jej tlenu, są także doskonałym środowiskiem do życia i schronieniem dla ryb i innych wodnych stworzeń.

Jeżeli chodzi o płytką strefę (do 50 cm) odpowiednimi roślinami będą między innymi: pałka wodna w odmianie drobna, szerokolistna, grzybieńczyk lub kosaciec.

Na głębokości do 20 cm możemy wykorzystać babkę wodą lub krwawnicę pospolitą. Rośliny unoszące się na powierzchni wody wyglądają niezwykle estetycznie. Możemy zdecydować się na: rzęsa wodna, owadożerny pływacz zwyczajny lub żabiściek pływający. Wybór należy do nas i powinien być w pełni zgodny z indywidualnym upodobaniami.

Podczas wyboru roślin do oczka warto kierować się nie tylko ich efektem wizualnym, ale także praktycznym zastosowaniem i właściwościami danego gatunku i odmiany.

oczko wodne

Roślinność wokół oczka wodnego

To, co znajduje się obok oczka jest równoważna z tym co w jego wnętrzu. Mamy tutaj szersze pole do popisu, ponieważ możemy wybrać znaczenie większe odmiany roślin, które będą zdobiły nasz mały stawik. Będą one wizytówką oczka. W wilgotnych warunkach idealnie sprawdzą się rośliny, takie jak tatarak, kaczeńce, skrzyp bagienny, sity lub kosaćce. Rośliny te ograniczają rozrost glonów w oczku, maskują mankamenty naszego oczka, ale także są schronem dla małych zwierząt i natleniają wodę.

Jak sadzić rośliny dedykowane oczkom wodnym?

Wszystko zależy od odmiany, którą pragniemy posadzić. Najlepiej zrobić to wiosną, za pomocą specjalnych pojemników, które moczy się i umieszcza na dnie oczka. Najlepiej sprawdzi się mieszanka, która stworzona jest do roślin wodnych. Nie zaleca się sadzenia bezpośrednio w gruncie.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom, stworzą Państwo przepiękną przestrzeń w oraz wokół oczka wodnego.

Podobne wpisy