Jak przygotować oczko wodne na zimę?

Pielęgnacja oczka wodnego

Oczko wodne pełni wiele funkcji w ogrodzie. Przede wszystkim jest to funkcja estetyczna – ma być ozdobą zielonej przestrzeni i cieszyć oko gospodarza oraz odwiedzających go gości. Oczko wodne to też ogromna ilość czasu poświęconego na naukę, przygotowanie się do posiadania zbiornika oraz pielęgnację uzależnioną od każdej z czterech pór roku.

Sprzątanie oczka wodnego przed nadejściem zimy

Po zakończeniu sezonu letniego oczko wodne należy przygotować na sezon jesienno-zimowy. Jest to bardzo wymagający proces przede wszystkim ze względu na żyjące w oczku rośliny oraz zwierzęta, które trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed ciężkimi warunkami pogodowymi.
Nie wszystkie rośliny umieszczone w zbiorniku przystosowane są do ujemnych temperatur, które zaczynają występować już późną jesienią. Dlatego właśnie warto zapoznać się ze specyfiką posiadanych roślin i w razie konieczności przygotować im specjalne miejsce, w którym będą przechowywane jesienią i zimą.
W przypadku ryb sytuacja jest analogiczna, chociaż większość hodowców wybiera gatunki, które są przystosowane do naszego klimatu i nie wymagają przygotowania dla nich osobnego zbiornika w pomieszczeniu.

folia do oczka wodnego

Obowiązkowym punktem na liście rzeczy do wykonania przy zabezpieczaniu i przygotowaniu oczka wodnego na zimę jest dokładne sprzątnięcie jego powierzchni. Należy pozbyć się wszystkich nieczystości, które znajdują się w zbiorniku m.in. glonów. Do regularnych obowiązków należy również usuwanie spadających liści z tafli wody, ponieważ niesprzątane powodują znaczne pogorszenie jakości i przejrzystości wody. Należy pamiętać także o tym, że ryby stają się mniej aktywne, zatem potrzebują mniej pokarmu niż wiosną lub latem. Nadmiar pożywienia wrzucany do oczka wodnego może zacząć zalegać i potęgować ilość zanieczyszczeń w zbiorniku.

Czy konieczna jest likwidacja oczka wodnego na zimę?

Po sprzątnięciu oczka wodnego i zadbaniu o roślinność i ryby, przychodzi czas na właściwe zabezpieczenie go przed zimą. Ta kwestia również, jak większość obowiązków związanych z utrzymaniem i pielęgnacją zbiornika, jest uzależniona od jego wielkości.
Jeżeli oczko wodne jest małe, najlepszym rozwiązaniem będzie jego chwilowa likwidacja i ponowne uruchomienie wraz z nadejściem wiosny. Jeżeli rozmiar oczka wodnego jest średni lub duży można przykryć go drewnianą pokrywą przeznaczonym do tego ocieplonym materiałem (np. styropianem).
Nie można zapominać o rybach, które będą tam zimowały i zaopatrzyć się w specjalne urządzenie do napowietrzania wody. Jego funkcją jest przede wszystkim zapobieganie mętnieniu wody oraz zatrzymanie szkodliwych procesów gnilnych. Co jakiś czas powinno się kontrolować wilgotność dna oczka wodnego.

Podobne wpisy