Czym jest geomembrana EPDM i kiedy się ją stosuje?

Charakterystyka Geomembrany EPDM

Zacznijmy od wyjaśnienia co oznacza skrót EPDM. Jest to Etylo Propylenewe Dienowe Monomery, czyli polimerowe tworzywo sztuczne, prościej mówiąc elastyczny kauczuk.
Tworzywo to cechuje się właściwością odwracalnej deformacji pod wpływem działania sił mechanicznych, bez przerywania ciągłości jego struktury. Geomembrany zachowują swoją elastyczność sięgającą 450% niezależnie od warunków atmosferycznych (do -45 stopni), co umożliwia ich całoroczne użytkowanie.
Elastyczność zapewnia ścisłe przyleganie, łatwej w montażu membrany do nierównej powierzchni i odporność na ciśnienie, gwarantując tym samym ochronę przed przeciekaniem wody. Geomembrana EPDM jest przy tym przyjazna środowisku – nie posiada substancji zanieczyszczających oraz podlega ponownemu przetworzeniu. Jest także przyjazny dla gleb, gdyż nie emituje do niej substancji chemicznych. Łatwy montaż zapewnia produkcja w dużych arkuszach o szerokości od 3,05 m do 158,25 m. Zaprojektowana do wieloletniego użytkowania, w przypadku usterki gwarantuje możliwość łatwej naprawy.

geomembrana

Główne zastosowania

Do głównych zastosowań geomembrany EPDM należy izolacja stawów kąpielowych i oczek wodnych, niezbędna do ich długotrwałego użytkowania. Dzięki certyfikatowi neutralności dla flory i fauny może być stosowana w oczkach wodnych, w których będą żyć ryby, niezależnie od celu – dekoracyjnego czy hodowlanego.
Ten rodzaj izolacji odporny jest nie tylko na działanie substancji chemicznych, ale także organicznych. Na zachowanie jej właściwości nie wpływają bakterie, korzenie roślin i grzyby. Wykorzystywana zarówno przy projektowaniu zbiorników do użytku domowego i komercyjnego, jak i przy uszczelnianiu zbiorników sztucznych: retencyjnych czy przeciwpożarowych. Jednym z mniej znanych zastosowań, jest wykorzystanie odpornej na promieniowanie UV geomembrany EPDM w pokryciu dachowym, zastępując nią papę termozgrzewalną bądź blachodachówkę. Sprawdza się szczególnie na płaskich powierzchniach, jednak wielu klientów zniechęca jej mało estetyczny wygląd, geomembrana przeważnie jest dostępna tylko w czarnym kolorze.
Materiał jest chętnie wykorzystywany także na polach golfowych, w kształtowaniu wodnego krajobrazu czy jako pokrycie pod wysypiska śmieci. W budownictwie może pełnić rolę zabezpieczenia dla fundamentów jako folie fundamentowe konieczne np. przy ścianach działowych. Spotykamy je przy wykończeniu balkonów i tarasów, tuneli, wiaduktów, przejść podziemnych oraz wałów przeciwpowodziowych.

Podobne wpisy