Jakie ryby do oczka wodnego?
Przygotowanie zbiornika wodnego do hodowli ryb
Po założeniu oczka wodnego zastanowić się nad jego upiększeniem i dodaniem do niego odrobiny życia. Dobrym pomysłem będą nie tylko rośliny, ale także drobne rybki, które sprawią, że zbiornik stanie się jeszcze większą atrakcją dla odwiedzających ogród. Zanim hodowca zdecyduje się na kupno ryb do oczka wodnego musi dokładnie przemyśleć ile gatunków oraz ile osobników chce umieścić w swoim oczku wodnym. Należy pamiętać, że również sam zbiornik wymaga odpowiedniego przygotowania zanim pojawią się w nim zwierzęta.
Ryby muszą mieć wystarczającą przestrzeń, tak aby spokojnie mogły przemieszczać się po oczku wodnym. Ważne jest również to, aby miały odpowiednią ilość tlenu zapewniającą im przeżycie, a woda, w której mają pływać powinna być czysta, z kolei posadzone rośliny lekko ukorzenione. Optymalnym czasem wpuszczenia ryb do oczka wodnego będzie tydzień od jego założenia, natomiast najlepiej jest to zrobić po około trzech tygodniach. Istotne jest również wpuszczenie małej ilości i stopniowe powiększanie hodowli, wraz z nabieraniem doświadczenia w pielęgnowaniu zbiornika.
Jak wybrać ryby do oczka wodnego?
Wybór rybek do oczka wodnego jest uzależniony od wielu czynników. Przede wszystkim trzeba upewnić się, że poradzą sobie w warunkach, jakie panują w oczku wodnym. Najlepsze będa takie, które są odporne na spadki temperatur, nie wymagają dużej opieki i są przystosowane do życia w naszym klimacie.
Rybki w oczku wodnym powinny być kolorowe ponieważ są oglądane z góry, dlatego warto zadbać o to, aby były łatwo widoczne wśród wody i roślin. Przed zakupem należy upewnić się, że wybrane gatunki mogą ze sobą przebywać w jednym zbiorniku i nie będzie dochodziło pomiędzy nimi do walk.
Oczka wodne to małe przestrzenie, dlatego przy wyborze należy kierować się rozmiarem ryb. Najbardziej odpowiednie będą takie, które osiągają do 30 cm długości. W sklepie zoologicznym warto poprosić sprzedawcę, aby umożliwił dokładne obejrzenie wybranych gatunków.
Należy zwrócić również uwagę na wygląd ryb, ponieważ zdradza wiele szczegółów o ich stanie zdrowia – zdrowa ryba ma błyszczące oczy, nienaruszoną błonę śluzową, oddycha spokojnie i rytmicznie a jej ustawienie w akwarium to przodem do kierunku prądu wodnego. Z kolei najlepszą porą na kupienie zwierząt będzie wiosna, ponieważ wtedy z łatwością można odróżnić ich płeć za sprawą charakterystycznych cech (np. samice są bardziej napęczniałe od ikry).
Po zakupie nie należy od razu wrzucać rybek do oczka wodnego, gdyż mogą doznać szoku termicznego. Najbezpieczniej będzie umieścić worek na powierzchni wody na około 20-30 minut, tak aby temperatura wody w worku zrównała się z temperaturą wody w zbiorniku. Wtedy rybki są gotowe do wpuszczenia ich do nowego domu.
Jakie gatunki będą najlepsze do oczka wodnego?
Przy wyborze ryb do oczka wodnego należy kierować się kilkoma zasadami, które sprawią, że posiadanie zwierząt w zbiorniku będzie prawdziwą przyjemnością dla właściciela i wspaniałą ozdobą przydomowego ogrodu. Najbardziej rekomendowanymi gatunkami ryb do hodowania w oczku wodnym są m.in. karaś ozdobny, karp koi, słonecznica lin czy ryby tropikalne. Wszystko uwarunkowane jest od wielkości zbiornika, doświadczenia osoby w opiece nad zwierzętami oraz oczywiście gustu właściciela oczka wodnego.