Oczko wodne – najczęściej popełniane błędy

Lokalizacja

Wybranie kształtu i wielkości oczka wodnego nie stanowi większych trudności. Problem pojawia się w momencie znalezienia prawidłowej lokalizacji dla naszego zbiornika wodnego. Każdy z przypadków należy traktować indywidualnie w oparciu o wielkość działki i styl ogrodu. Usytuowanie większych stawów lub jeziorek powinno być planowanie zupełnie inaczej niż w przypadku strumyków, źródełek, czy fontanny. Poniżej przedstawimy Państwu kilka zasad, o których trzeba pamiętać wybierając miejsce na budowę zbiornika wodnego.

    • Odradza się budowy w obniżeniach terenu, ponieważ może to przyczynić się do spływu lokalnych wód oraz zanieczyszczeń do naszego zbiornika, co może stanowić zagrożenie dla ryb i roślin wodnych.
    • Zbiornik wodny powinien być widoczny z okien lub tarasu i usytuowany z dala od drzew i dużych krzewów, które mogłyby zaśmiecać wodę dużą ilością liści. Ponadto korzenie mogą stanowić poważny problem podczas wykopów.
    • Korzystne jest lokowanie oczek wodnych w miejscach osłoniętych od wiatrów i z dużym nasłonecznionym, co sprawi, że otoczenie będzie wydawało się jaśniejsze i podkreśli estetykę naszego ogrodu.

Przygotowanie do budowy

Do stworzenia oczka wodnego zazwyczaj wystarczą podstawowe narzędzia ogrodnicze. Należy jednak zaopatrzyć się w materiały zapewniające prawidłowe zabezpieczenie zbiornika. Z pewnością potrzebny będzie nam piasek i specjalna mata na pokrycie dna wykopu, aby zabezpieczyć folię pokrywającą krawędzie oczka.Niezmierne ważne jest prawidłowe ułożenie folii, które zapobiega wydobywaniu się wody ze zbiornika. Folia musi być solidnie przymocowana do brzegów za pomocą na przykład kamieni. Istotne jest również zabezpieczenie zbiornika, szczególnie jeśli z naszego ogrodu korzystają dzieci. W celu zapewnienia bezpieczeństwa można ogrodzić oczko niewielkim płotkiem lub metalową plecionką. Takie działanie na pewno zapobiegnie niechcianym wypadkom.

Hodowla ryb

Każdy posiadacz oczka wodnego marzy o własnej hodowli ryb. Należy jednak pamiętać aby wyposażyć zbiornik w narzędzie filtrujące, które zapewnia czystość wody oraz zasadzić w nim odpowiednią ilość roślin odpowiadających za produkcję tlenu. Ryb nie należy przekarmiać, ponieważ pozostający pokarm opadnie na dno i będzie stanowił pożywienie dla glonów. Zaleca się karmienie ryb raz dziennie, taką ilością, aby została zjedzona w przeciągu 10 minut. Ilość hodowanych ryb również nie może być zbyt duża. Nadmierna ilość rozkładających się odchodów również stanowi pożywkę dla glonów. W przypadku zbyt dużej ich ilości może dojść do zatrucia wody. Przyjmuje się, że na każde 10 cm długości ryb przypada co najmniej 0,5 cm2 powierzchni stawu i 50l wody.

Podobne wpisy