Rozmiar oczka wodnego- jak wybrać idealny?

Przygotowanie odpowiedniego miejsca

Planując zbudowanie oczka wodnego w naszym ogrodzie nasze działania powinny się zacząć od zbadania terenu i przeanalizowania czy jest on wystarczająco odpowiedni, aby zaplanować umieszczenie w nim zbiornika. Teren powinien być płaski i najlepiej o ujednoliconej strukturze, w której nie będą znajdowały się korzenie i inne twarde elementy nie do usunięcia.  Również pod uwagę należy wziąć odległość przeznaczonego terenu od elementów takich jak brama, wjazd czy parking. Należy upewnić się, czy miejsce, które wybraliśmy będzie odpowiednie o każdej porze roku- na przykład podczas jesieni, ponieważ jeżeli obecność oczka wodnego jest zbyt blisko drzew spowoduje to lecące do niego liście i konieczność ich wyławiania. Dobrym pomysłem będzie przemyślenie paru różnych propozycji i wyboru najlepszej z nich, tak aby oczko pięknie się prezentowało w naszych ogrodach nikomu nie przeszkadzając.

Kształt i rozmiar oczka wodnego 

Wybór rozmiaru oczka wodnego jest uwarunkowany od wielu czynników. Na początek powinniśmy zadać sobie pytanie jak chcemy zaplanować cały nasz ogród, po to aby zbiornik nie był w nim ani przytłaczająco za duży ani niezauważalnie za mały. Oczko wodne powinno świetnie komponować się z resztą naszych roślin i elementów dekoracyjnych podwórza takich jak altana czy huśtawka. Następnym krokiem jest przemyślenie co chcemy w nim umieścić, na przykład różne rośliny potrzebują różnej głębokości podłoża, a planowana obecność ryb także wymaga odpowiedniego przygotowania i ilości wody. Po przeanalizowaniu tych szczegółów należy zadać sobie pytanie jak dużo chcemy zainwestować, oraz czy mamy odpowiednią ilość czasu aby dbać o oczko wodne. Im większy zbiornik, tym więcej czasu i opieki potrzebuje, należy o tym pamiętać i przemyśleć to przy projektowaniu ogrodu. Jeśli wszystko zaplanowane i rozważone, pozostaje jeszcze dobór odpowiedniego kształtu a tutaj ograniczeń artystycznych nie ma, jednak trzeba wziąć pod uwagę stopień ciężkości wybudowania finezyjnych kształtów. Do najprostszych i najbardziej popularnych kształtów należą :

  • koło (elipsa)
  • prostokąt
  • ósemka
  • nerka
  • serca

folia do oczka wodnego

Szczegółem o którym warto pamiętać jest linia brzegowa – powinna ona być nieregularna, po to, aby sprawiała wrażenie naturalnej i świetnie komponowała się z otoczeniem. Reszta dekoracji i dodatków zależy już tylko od nas i od tego czy chcemy aby nasze oczko wodne prezentowało się w sposób przytulny i uroczy, czy raczej aby stanowiło szykowną i elegancką część ogrodu.

Podobne wpisy