Jak dbać o wodę w oczku wodnym?

O pięknym oczku wodnym będącym dekoracją ogrodu marzy coraz więcej Polaków. Sama budowa oczka nie wydaje się nazbyt skomplikowana. Natomiast nieco większy problem może stanowić umiejętna dbałość o wodę. W tym artykule podpowiemy Państwu jakie podjąć kroki, aby zachować czystą i zdrową wodę w zbiorniku.

Roślinność

Rośliny stanowią bardzo ważny element oczka wodnego, są nie tylko dekoracją ale odpowiadają za produkcję tlenu, niezbędnego do życia ryb. Podczas sadzenia roślin należy pamiętać, aby nie przekroczyły one 30% powierzchni oczka. Odradza się stosowania żyznej ziemi w kompozycjach koszyczkowych, ponieważ jest ona pokarmem dla glonów. Ich szybki rozwój znacznie przyczyni się do zabrudzenia wody, aby temu zapobiec można zastosować mieszankę gliny i piasku.

Współczynnik pH

Ustalenie wartości pH wody jasno określa czy zawartość składników odżywczych mieści się w normie. Woda o zasadowym pH nie jest przyjazna dla ryb oraz sprzyja rozwojowi glonów. Prawidłowa wartość współczynnika powinna mieścić się w przedziale od 6,8 do 8,2. Zbyt niski lub za wysoki odczyn można łatwo zmienić poprzez dodanie odpowiedniej ilości wody gruntowej lub stosowanie środków chemicznych.

folia do oczek wodnychFiltry

Stosowanie systemów filtrujących jest niezmiernie ważne w szczególności w zarybionych zbiornikach wodnych, ponieważ dostarczają tlen oraz regularnie oczyszczają wodę za pomocą filtrowania biologicznego. Każdy system wyposażony jest w lampę UVC odpowiedzialną za niszczenie i obumarcie glonów.

Wydajność pomp jest zawsze uzależniona od pojemności zbiornika. Do ich montażu wykorzystuje się wodoszczelne przewody. Przed okresem zimowym należy odłączyć system filtrujący i przechowywać go w chłodnym miejscu, tak by mróz go nie uszkodził.

Odkurzacz do oczka wodnego

Na rynku dostępne są również urządzenia przypominające odkurzacz. Dzięki nim nie ma konieczności montowania urządzeń w zbiorniku wodnym. Wykorzystanie odkurzacza umożliwia wyłowienie wszystkich zanieczyszczeń, które dryfują na powierzchni wody oraz glonów znajdujących się na dnie. Należy jednak być szczególnie ostrożnym aby nie zassać zwierząt żyjących w wodzie.

Mechanizmy ręczne

Narzędzia ręczne sprawdzają się do wyłowienia pływających liści i zanieczyszczeń oraz przycinania i pielęgnacji roślin. Z pewnością, wykorzystanie tylko ich nie zapewni należytej ochrony wodzie, ale w połączeniu z systemem filtrującym sprawdzą się doskonale.

Preparaty chemiczne

Użycie preparatów jest dozwolone tylko w szczególnych przypadkach. Nadmierne wykorzystanie przyczyni się do zakłócenia równowagi ekosystemu. Ich stosowanie pozwala zapobiec rozwojowi glonów, jednak dużo lepszym sposobem jest stosowanie urządzeń z lampą UVC.

Podobne wpisy