Pięć porad jak dbać o oczko wodne
Korzyści wynikające z posiadania oczka wodnego
Oczko wodne to nie tylko pięknie wyglądająca ozdoba w ogrodzie. Pielęgnacja i opieka nad oczkiem wodnym może przerodzić się w prawdziwą pasję, którą można pochwalić się niezależnie od wieku.
Oczko wodne wymaga sporej uwagi i jest bardzo czasochłonnym zajęciem, jednak jeżeli jest pielęgnowane zgodne ze wszystkimi wskazówkami i utrzymane w czystości, przynosi wiele radości właścicielowi. Woda ma korzystne działanie dla otoczenia, sprawia, że powietrze wokół jest oczyszczone, pozbawione kurzu i pyłu oraz nawilżone. Oczko wodne wpływa pozytywnie na samopoczucie – delikatny szum wody i przyjemne dla oka kolory roślin sprawiają, że człowiek może odpoczywać bez wydawania większej sumy, a w zaciszu swojego domu.
Jak dbać o oczko wodne? – najważniejsze porady
Dobór odpowiedniego rozmiaru oczka wodnego do wielkości ogrodu, wybór lokalizacji, najlepszego rodzaju zbiornika, uszczelnienia, ocieplenia – to podstawa, jaką każdy założyciel oczka wodnego musi wykonać. Staranne przygotowanie usprawni i ułatwi prace nad budową zbiornika, a także pozwoli na dokładniejsze zadbanie o nie i zminimalizowanie potencjalnych problemów.
Istotny jest również wybór właściwych gatunków roślin i ryb przystosowanych do życia w warunkach panujących w oczku wodnym w poszczególnych porach roku, odpowiednio dobrana pielęgnacja, a także wybór najlepszych preparatów do pielęgnacji roślin oraz pokarmu dla zwierząt. Zwierzęta i rośliny są niewątpliwie dużą ozdobą oczka wodnego, a ich głównym zadaniem jest funkcja estetyczna. Właściwie karmione i przebywające w odpowiednich warunkach będę cieszyć oko wszystkich podziwiających oczko wodne.
Kolejny ważny aspekt to częste czyszczenie oczka wodnego, pozbywanie się nadmiaru mułu i glonów. Jeśli zależy nam na atrakcyjnym wyglądzie oczka, a także odpowiednich warunkach dla ryb i roślinności powinniśmy regularnie usuwać zanieczyszczenia, dostosować pielęgnację do pór roku oraz kontrolować poziom wody. Ochrona oczka wodnego przed zmętnieniem wody i powstaniem procesów gnilnych pozwala nie tylko na zachowanie czystości, ale również zapewnia zwierzętom i roślinności poprawny się rozwój.
Należy zadbać również o sprzęty, które ułatwiają prace porządkowe przy oczku wodnym i pozwalają na szybsze sprzątanie i utrzymanie zbiornika w czystości (pompa, filtr, folia do uszczelnienia i wymodelowania dna oczka). Niemniej ważne jest kupno specjalistycznych preparatów do pielęgnacji roślin i karmienia rybek.
Ostatnia zasada, która pozwoli zachować oczko wodne w bardzo dobrym stanie to odpowiednie rozplanowanie działań związanych z jego pielęgnacją, ilością ryb i roślin w zbiorniku. Bardzo ważne jest także systematyczne poszerzanie wiedzy na temat oczka wodnego – czytanie specjalistycznych czasopism, for internetowych, wymiana sprzętów, dbałość o szczegóły, regularność i odpowiedzialność. Założenie oczka wodnego to nie tylko praca fizyczna. Istotne jest również przyswajanie wiedzy i aktualizacja dotychczas zdobytych informacji, aby oczko wodne było jeszcze piękniejsze, a zwierzęta i rośliny w nim żyjące dobrze się rozwijały.